דף הבית ניתוח החלפת מפרק ירך

ניתוח החלפת מפרק ירך
בגישה קדמית

ניתוח החלפת מפרק ירך

סובלים מכאבי מפרק הירך?

ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית הוא הניתוח המתקדם ביותר בתחום החלפות מפרקים.

ניתוח זה מבטיח אחוזי הצלחה גבוהים ותקופת החלמה קצרה ביותר יחסית לגישות האחרות.

ד”ר כרדוש הוא אחד מהחלוצים בארץ בתחום החלפות המפרקים בגישה קדמית, והמטופלים שלו חוזרים לשגרה מלאה במהירות מרשימה.

נשמח לעמוד לשירותכם ולענות לכל שאלה או תהיה.

 

לקביעת פגישת ייעוץ לחצו כאן
play play video
החלפת מפרק ירך בגישה קדמית הינה הגישה המתקדמת והחדשנית ביותר בתחום החלפת המפרקים כיום, החוסכת מהמטופל זמן החלמה ארוך והגבלות שונות הנוצרות בגישות הניתוחיות האחרות:
  • חתך ניתוחי קטן
  • תהליך שיקומי מהיר וללא כאבים
  • פחות נזק לרקמות הרכות
  • ללא הגבלות מיוחדות
  • שליטה באורך הרגליים
  • כמעט ללא צליעה

בעיות במפרק הירך

בעיות במפרק הירך

כ-4,000 ניתוחים להחלפת מפרק ירך מתבצעים מדי שנה בישראל, כאשר הסיבה הנפוצה ביותר לניתוח היא שחיקת הסחוסים – אוסטאוארטריטיס (כ-80% מהאוכלוסייה יסבלו משחיקה מסוימת בסחוס המפרק עד גיל 65), אבל יכולות להיות לכך גם סיבות אחרות כמו מחלה מולדת, דלקת כרונית או שבר.
מבין כל האמצעים הקיימים לטיפול במפרק חולה, ברוב המקרים הכירורגיה היא זו שמספקת את הפתרון היעיל ובעל שיעור ההצלחה הגבוה ביותר. טיפולים שמרניים כמו תרופות נוגדות דלקת, פיזיותרפיה והזרקת סטרואידים לתוך המפרק החולה מסייעים אך ורק בשיכוך זמני של הכאב ובהקלה זמנית של ההגבלה בתנועה, אך אין בהם כדי לבלום את ההרס, לרפא את הסחוס או להקל על הכאב לאורך זמן .

בגישה קדמית (Direct Anterior Approach) יש פחות טראומה לגוף, מעטפת השרירים של המפרק נשמרת, המפרק שהוחלף יציב יותר ואין צורך בהגבלות המוכרות מניתוח החלפת ירך הרגיל (כמו ישיבה על כיסא נמוך, כרית בין הרגליים, הגבהה באסלה וכו’). בנוסף, ישנה אפשרות לשלוט באורך הרגליים, וזאת מכיוון שהמנותח שוכב על גבו בעת הניתוח. מנותח העומד בקריטריונים המתאימים, יוכל ליהנות מלפחות 15 שנה של הליכה ללא כאבים או בעיות מיוחדות.

בעיות במפרק הירך
בניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קידמית, הגישה למפרק הינה בין השרירים וללא חיתוכם. ההחלמה המהירה מהווה יתרון משמעותי ביחס לשאר הגישות הניתוחיות. גישה זו דורשת מיומנות רבה של המנתח
lines

החלפת מפרק ירך בגישה קדמית לעומת הגישה הצידית והאחורית

הניתוח המקובל היום של החלפת מפרק ירך, על כל גרסאותיו, נעשה בעיקר בהרדמה אזורית אפידורלית או ספינלית. בשיטה זו, הרופא המנתח יוצר חתך בקדמת החלק הלטרלי (צידי) של הירך דרך השרירים, ומגיע למפרק, מסיר את הראש הפגוע ומחליף אותו בראש מלאכותי מקובלט-כרום או מקרמיקה.
לאחר הניתוח מועבר המטופל למחלקה לאשפוז ובהמשך לשיקום במידה ויהיה מעוניין. במידת הצורך ובהתאם להנחיות הרופא, יזדקק החולה לאביזר עזר לניידות כמו כיסא גלגלים, הליכון או קביים. בהמשך ילווה על ידי פיזיותרפיסט כדי ללמוד ללכת עם המפרק החדש ולהגדיל את טווח התנועה.

מזה למעלה מחמש שנים החלו ליישם במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) ובבית חולים אסותא ראשל"צ ובהרצליה מדיקל סנטר, ניתוח החלפת מפרק ירך בגישה קדמית, אשר מאיצה את ההחלמה וחוסכת מהמטופל הגבלות רבות. גישה זו בוצעה לראשונה באירופה בשנת 1947. מאז שוכללה הטכניקה ללא הרף בהתאם לקצב התפתחות הטכנולוגיה הרפואית.
בגישה הלטרלית והאחורית הפגיעה בשרירים גדולה יותר וזה יוצר הגבלות נכרות יותר לאחר הניתוח ושיקום ממושך יותר.

בגישה הקדמית אין ניתוק שרירים וגידים מעצמות הירך והאגן לכן הכאבים פחותים והשיקום מהיר יותר. לא מגבילים את המנותח בתנועות מפרק הירך לאחר הניתוח.

מי מתאים לניתוח?

• הסובלים משחיקת סחוס
• פריקה מולדת של מפרק הירך
• דלקת פרקים כרונית של מפרק הירך
• מצב לאחר שבר במפרק הירך

באילו שתלים משתמשים?

בניתוחים אנו משתמשים בשתלים של החברות המובילות בתחום: זימר וסטרייקר.
השתל דומה במבנהו למפרק הירך הטבעי, והוא בנוי מטיטניום. בחלקו החיצוני של השתל ישנן נקבוביות שתפקידן להיצמד לעצם, ולעודד אותה לצמוח לתוכו ולהפוך בסופו של דבר לחלק בלתי נפרד ממנה. את השתל מרכיבים בפנים העצם, והוא מהווה כמתווך בין משטח ההחלקה (הבנוי לרוב מראש קרמי כנגד פולימר מסוג פוליאתלין או משטח קרמי באצטבלום) לעצם עצמה.

שלבים בניתוח החלפת מפרק ירך

• פגישת ייעוץ עם הרופא המנתח. החלטה לגבי ביצוע הניתוח וקבלת כל המידע הדרוש
• פגישת טרום-ניתוח עם הרופא המרדים ורופא מצוות המנתחים
• הדרכה קבוצתית ע"י אחות, עובדת סוציאלית ופיזיותרפיסטית
• יום הניתוח (כ-2-3 ימי אשפוז עד לשחרור)
• ביקורת ראשונה (כשבועיים לאחר הניתוח)
• ביקורת שניה (כשלושה חודשים לאחר הניתוח)

מה עושים בתהליך ניתוח החלפת ירך?

החתך הניתוחי עובר בין השרירים בקדמת החלק הלטרלי של הירך. לאחר הזזת השרירים מגיע המנתח אל קופסית המפרק. הקופסית נפתחת והראש השחיקתי מתגלה, מנוסר בצוואר ומוצא ממקומו. הסחוס באזור המחבט משויף, ואל המחבט מוצמד המשתל המלאכותי המתכתי שלחלקו הפנימי מוחדרת כיפה של קרמיקה או פוליאתילן דחוס שעבר טיפול מיוחד. לאחר מכן מגלים את החלק המקורב של הירך.
לאחר שיוף מוח העצם מוחדר משתל מלאכותי של הירך, שעשוי מסגסוגת טיטניום ולראשו מוצמד ראש קרמי או מתכתי. סגירת הפצע הניתוחי נעשית בקלות מאחר ולא חותכים את השרירים אלא עוברים ביניהם. בסיום הניתוח מושארת צינורית המנקזת דם לשקית צמודה לפצע הניתוח.

הצצה בלעדית למהלך ניתוח החלפת ירך דו צדדי

צור קשר