הפעילות הגופנית חיונית להתאוששות והחלמה!

ראשית חשוב להסביר שלא רק שפעילות גופנית מתאימה מותרת לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך או ירך, למעשה היא חיונית להתאוששות ולהחלמה של המטופל. בסיומה של תקופת ההתאוששות הראשונית מהניתוח, שבה כמובן לא מבוצעת פעילות גופנית המטילה עומס על המפרק שהוחלף, חשוב לחזור לפעילות פיזית בהתאם להוראות הרופא המנתח ולרוב מומלצת סדרה של טיפולי פיזיותרפיה להשגת תוצאות אופטימאליות.

מפרקים מלאכותיים איכותיים המאפשרים יותר פעילות גופנית

בעבר, כאשר ניתוחי החלפת מפרקים היו מיועדים לגילאים מתקדמים יחסית – היו לא מעט הגבלות פיזיות לאחר הניתוח. כיום, ניתוחים רבים מבוצעים כבר בגילאים מוקדמים הרבה יותר והמטופלים רוצים, בצדק, לחזור לאורח חיים פעיל ומלא ככל שניתן. בנוסף, הטכנולוגיה הרפואית התקדמה וניתוחי החלפת מפרק ירך או החלפת מפרק ברך מבוצעים תוך שימוש במפרקים מלאכותיים מאוד מתקדמים ואיכותיים, עם חלקים עמידים לשחיקה

השתלים האיכותיים מאפשרים טווח הרבה יותר רחב ופעיל של פעילויות פיזיות שהמנותחים יכולים ורשאים לבצע לאחר החלמת הרקמות מהניתוח. כך, בהחלט ישנם מטופלים שעברו ניתוח החלפת מפרק אשר חוזרים לאורח חיים אקטיבי, עושים הליכות קבועות וחלקם אף עוסקים בפעילויות כמו סקי, רכיבת אופניים או טניס.

פעילויות באימפקט נמוך ולא באימפקט גבוה

למרות האמור לעיל, בכל זאת מדובר על ניתוח המחליף מפרק פגוע ושחוק במפרק מלאכותי. לכן הקהילה הרפואית נוטה להמליץ למטופלים לחזור בהדרגה לפעילות גופנית באימפקט נמוך ולא לפעילויות של אימפקט גבוה. הכוונה בעיקר להימנעות או זהירות יתר מפעילויות בהן המפרקים סופגים זעזועים חזקים או שבהן יש סיכון מוגבר לנפילות וחבלות. כך למשל לא מומלץ לבצע פעילויות כמו ריצה או פעילויות המלוות קפיצה לאחר ניתוח החלפת מפרק, אלא להעדיף פעילויות פיזיות בהן המפרקים לא סופגים מכות וזעזועים.

שחייה למשל היא פעילות מותרת ואף מומלצת כי היא מערבת את מרבית שרירי השלד אך כמעט ואינה מערבת זעזועים או עצימות גבוהה על המפרקים עצמם. כך גם הליכה היא הפעילות המומלצת והמותרת ולא ריצה, לחלופין ניתן לעבוד עם מכשיר אליפטיקל בחדר הכושר, שגם בו אין זעזועים ישירים למפרקים.

פעילויות הרמת משקולות ותרגילי התנגדות

עוד סוג פעילות גופנית המותרת ואף מומלצת לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך או ברך היא הרמת משקולות בעצימות נמוכה והדרגתית ותרגילי התנגדות מתאימים. תרגילי התנגדות עם אביזרים פשוטים וגם שימוש מתון ומושכל במשקולות, מחזקים את מערכת השריר והשלד. פעילות זו מספקת תמיכה מהותית לחיזוק הרקמות ולחזרה ליכולות פיזיות אופטימאליות בהקשר למפרק שהוחלף וליתר היכולות המוטוריות של המטופל.

סובלים משחיקת מפרק הירך או הברך? רוצים לחזור לאורח חיים פעיל, איכותי ונטול כאבים? פנו היום למרכז להחלפת מפרקים של ד"ר רמי כרדוש ואתם בדרך המנצחת!