מהם תסמיני דלקות מפרקים?

באופן כללי, דלקת מפרקים מלוות בהתנפחות והתרככות הרקמות מסביב למפרק אחד או יותר בגוף, עם תהליך דלקתי ברמה כזו או אחרת בהתאם לסוג ומהות דלקת הפרקים בכל חולה. התסמינים המרכזיים והנפוצים ביותר של דלקת מפרקים ניוונית הם כאבים במפרקים המושפעים, ומוגבלות בתנועתיות המפרק – כאשר גם הכאבים וגם המוגבלות התנועתית מחמירים ככל שהמחלה מתקדמת ולא אחת גם ככל שעולים בגיל. תסמינים נוספים יכולים להתבטא בנוקשות או לחלופין תחושת ריכוך של אזור המפרק, חום ואדמומיות ברקמות כתוצאה מהתהליך הדלקתי, חולשה במפרק וחוסר יציבות של המפרק.

כפי שמיד נסביר ונפרט, יש סוגים שונים של מחלות מפרקים שכאלו, כאשר לכל סוג של דלקת מפרקים שגרונית מקור שונה וספציפי. אך ברוב מוחלט של המקרים, מדובר על מצב בריאותי ותפקודי לא פשוט, הפוגע משמעותית באיכות החיים של החולים ופוגע בניידות ובתנועתיות של המפרקים.

אבחון של דלקות מפרקים כולל בחינה מעמיקה של כל התסמינים מהם סובל החולה, אופן הופעת התסמינים, ביצוע אבחנה מבדלת לפי סוג ומהות הכאב והגבלת התנועה, איתור סימנים פיזיים לדלקת וכמו כן היום מבצעים בדיקות רפואיות ספציפיות כמו בדיקות דם לאיתור סמנים למחלת מפרקים כרונית, בדיקות הדמיה ואף בדיקות מעבדה לנוזל מפרקי.

מדוע נוצרת דלקת פרקים?

בפועל, יש כ-200 מחלות ומצבים שונים היכולים לגרום להתפתחות דלקת במפרק הברך או הירך, החל בשחיקה טבעית של רקמות הסחוס במפרקים ועד מחלות אוטואימוניות היוצרות פגיעה ברקמות המפרקים. כך שחשוב כמובן לאבחן במדויק את מקור הדלקת ומהות הפגיעה כדי להתאים אפיק טיפול אופטימאלי.

הסוגים הנפוצים ביותר של הדלקות הם דלקת מפרקים ניוונית המשפיעה על מעל ממחצית מהאנשים מעל גילאי 60 ונובעת בעיקר משחיקת וניוון הסחוס שבין עצמות המפרק או דלקת שגרונית הנוצרת כתוצאה ממחלה אוטואימונית הגורמת להרס של רקמות המפרק.

דרכי התמודדות וטיפול בדלקת במפרק

כפי שיש סוגים רבים של דלקות מפרקים, כך גם עולם הרפואה מציע כיום דרכי התמודדות וטיפול שונות ומגוונות עם ארטריטיס, כאשר הכל צריך להיות בהתאמה אישית כמה שיותר מקיפה ומעמיקה למקרה הפרטני ממנו כל מטופל או מטופלת סובלים. מצבים קלים או פשוטים יותר של דלקת מפרקים יכולים לקבל הקלה ומזור מסוימים דרך טיפולים שגרתיים ולא פולשניים, בעוד מקרים קשים ומתקדמים של דלקות פרקים מצריכים לא אחת התערבות כירורגית מורכבת (ומאוד יעילה) כדי לשפר את המצב ולספק למטופלים איכות חיים משופרת. הנה כמה דוגמאות לדרכי התמודדות וטיפול :

  • טיפולי פיזיותרפיה לשמירה על טווח התנועה של המפרק, הזרמת דם וניסיון לעצור את התקדמות הדלקת או אף לשפר את התסמינים שלה.
  • המלצות על פעילות גופנית מותאמת אישית ומוכוונת לשיפור במצב דלקת המפרקים ושמירה על טווח תנועה קיים.
  • נטילת תרופות שונות להפחתת התהליך הדלקתי, עצירת מתקפת מערכת החיסון על רקמות המפרקים. כולל לעיתים תרופות כימותרפיות ספציפיות או תרופות ביולוגיות מיוחדות.
  • נטילת סטרואידים, מדכאי ומשככי כאבים כדי לספק הקלה בתסמינים ולצמצם את התהליך הדלקתי.
  • במצבים מתקדמים של דלקות מפרקים, לעיתים הפתרון היעיל והמקיף ביותר יהיה ניתוח החלפת מפרק – הליך כירורגי פולשני ומורכב יחסית, המציג כיום תוצאות מעולות על בסיס יכולות רפואיות גבוהות ושימוש בטכנולוגיות אורתופדיות מתקדמות.

רוצים לשמוע עוד פרטים ולבדוק איך אפשר לעזור לכם או לקרוביכם עם דלקות מפרקים? פנו היום למרפאות ד"ר רמי כרדוש לקביעת פגישת ייעוץ ואבחון ראשונית.