אחת האופציות הטיפוליות האפקטיביות ביותר היא ניתוח החלפת מפרק הברך הפגוע והחלפתו במפרק תותב, המחקה את פעילות המפרק האנטומי ומאפשר חזרה לתנועתיות מלאה וחלקה ללא כאבים. התפתחות טכנולוגיית השתלים והחומרים שמהם הם עשויים מאפשרת לגוף לקלוט את השתל כמעט ללא תופעות לוואי או סיבוכים. גם הניתוחים עצמם הפכו ליעילים יותר, מהירים יותר, בעלי אחוז הצלחה גבוהים מאוד, ותהליך החלמה מהיר יחסית וללא סיבוכים.

בניתוח החלפת מפרק ברך יש אפשרות להחלפת חצי ברך. לעתים, לא כל הברך פגועה אלא רק מדור אחד מבין השלושה הקיימים בברך, לכן אין צורך להחליף את כולה. בניתוח זה הרצועות הצולבות נשמרות במלואן. עם זאת, כאשר שניים או שלושה ממדורי הברך פגומים, יש צורך בניתוח החלפת ברך מלאה, כאשר חלקי הסחוס הפגועים והעצם מוחלפים לחלוטין בשתלים.

לפני הניתוח

לפני כל הליך ניתוחי, יש לעבור סדרת בדיקות פרטניות. כמו כן יש לערוך ביקורת אצל הרופא המנתח והרופא המרדים, על מנת לוודא שאתם אכן מתאימים לניתוח, ולקבל תמונת מצב מדויקת לגבי מצבכם הרפואי והיכולת של הגוף שלכם לעבור את הניתוח בשלום. את סדרת הבדיקות והביקורות שיש לעבור לפני ניתוח החלפת ברך חלקית או מלאה תוכלו למצוא באתר זה בטפסים להורדה ב"שאלות ותשובות".

ניתוח החלפת ברך – מהלך הניתוח

בשלב הראשון נבצע הרדמה אזורית. הזריקה עצמה תתבצע בחלקו התחתון של הגב לאחר חיטוי סטרילי, כשאתם יושבים על מיטת הניתוחים. הרדמה אזורית היא לרוב בטוחה יותר מהרדמה כללית, ובעלת אפקטיביות מיטבית – לא תרגישו כלום במהלך הניתוח.

בשלב השני תושכבו על מיטת הניתוחים, כאשר הברך המיועדת לניתוח תיתמך באמצעות תומכים מיוחדים. באמצעות בדים סטריליים נחטא ונבודד את אזור הברך לקראת הניתוח. אל חשש – וילון אטום יסתיר מעיניכם את הניתוח, ולא תראו ולא תרגישו בדבר.

את ההליך הניתוחי עצמו נתחיל בביצוע חתך לאורך הברך הפגועה. על מנת לחשוף את החלקים הפגועים של הסחוס בעצם הירך ובעצם השוק, נסיט את הפיקה של הברך, ולאחר מכן כדי לשחרר מתח ולאזן את הברך – נפריד את הרקמות הרכות בחלק הפנימי של עצם השוק. בשלב זה נסלק את ה'אוסטיאופיטים' – בליטות העצם שמופיעות באזורים של ניוון או הרס של סחוס – ונסיר את הסחוס השחוק.
כדאי לדעת – הסחוס השחוק מוסר בהתאם לכל מטופל, וכן בהתאם לגודל וצורת המשתל שנבחר עבורו. כך נוכל למקם ולקבע את המשתל המלאכותי באופן הטוב והאפקטיבי ביותר ובהתאמה מושלמת.

בסיום קיבוע המשתל, נחזיר למקום את הפיקה והרצועות, נסגור את הפצע הניתוחי עם תפרים מיוחדים, ונחבוש את הרגל חבישה סטרילית.

לאחר הניתוח תועברו לחדר ההתאוששות. יום או יומיים לאחר מכן כבר תשתחררו הביתה, בהתאם לקצב החלמתכם. עם זאת, ההפעלה הפיזיותרפית תתחיל יום לאחר הניתוח ותמשיך לאורך כל תקופת ההחלמה.