החלפת מפרק ירך בגישה קדמית – לאחר הניתוח

לאחר שהייה בחדר השחרור יובילו אתכם למחלקה כשאתם מחוברים לעירוי נוזלים באמצעותו תקבלו נוזלים, אנטיביוטיקה מניעתית ומנות דם על פי הצורך. צינורית תנקז את הדם מפצע הניתוח והגפה תמצא ביישור עם כרית נוזלים מתחת לעקב. על פי הצורך תקבלו משככי כאבים וניתן גם לבקש תרופה נגד בחילה – אל חשש, זוהי תופעה שכיחה לאחר הניתוח. כמו כן תחושו כאב קל בגרון כתוצאה מתהליך ההרדמה, הכאב יחלוף לאחר מספר ימים.

שלב השיקום

חשוב מאד לקבל שיתוף פעולה מלא מצד המטופל, על מנת לעבור את שלב השיקום בצורה המוצלחת ביותר.

חשוב לדעת כי הטיפול הפיזיותרפי מחזק את שרירי הירך ומגדיל את טווח התנועה.

כבר ביום הראשון אחות בית החולים תסייע בירידה מהמיטה: תחילה תשבו על כיסא ואחר כך תתחילו ללכת בעזרת הליכון או מקל. ישנה חשיבות גדולה לניסיון ההליכה כבר ביום הראשון שלאחר הניתוח – כך תשפרו באופן הדרגתי את יכולת ההליכה שלכם, וברוב המקרים תעזבו את בית החולים כשאתם עצמאיים לחלוטין.

בתקופה שלאחר הניתוח והשחרור מבית החולים, תקבלו טיפול אמבולטורי פיזיותרפי בהתאם להוראת הרופא המנתח, וזאת על מנת להגיע כמה שיותר מהר ליציבות תנועתית שלמה.

השחרור מבית החולים

בדרך כלל השחרור מבית החולים מתבצע כשלושה ימים לאחר הניתוח, כשאתם מצוידים במכתב שחרור ובו הנחיות מפורטות להמשך טיפול והשגחה. כמו כן, תיקבע לכם פגישת ביקורת אצל הרופא המנתח כשבועיים לאחר הניתוח. פחות או יותר בפרק זמן זה תבקרו אצל האחות לשם הוצאת התפרים. שימו לב: אין להרטיב את פצע הניתוח עד יום לאחר הסרת התפרים.

השגחה והמשך טיפול

המשך הטיפול הפיזיותרפי בתקופה שלאחר השחרור מבית החולים הוא חיוני להבראה שלמה וחזרה לתפקוד מלא. הטיפול בדרך כלל נעשה על בסיס יומיומי כאשר ניתן להזמין פיזיותרפיסט מומחה לטיפול בבית.

חשוב למנוע הצטברות של קרישי דם בוורידי הגפיים, ולכן כארבעה שבועות לאחר הניתוח תקבלו זריקה יומית בשילוב טיפול מונע המתבצע על ידי מכשיר מכני שימשוך את הדם המצטבר חזרה ללב.

לסיכום, אם בעבר ניתוח החלפת מפרק ירך גרר אחריו תקופת שיקום ארוכה ומסורבלת, היום באשפוז קצר של שלושה ימים הכולל את הניתוח וזמן ההתאוששות, ניתן להגיע לעצמאות תנועתית מלאה ולאיכות חיים חדשה נטולת מגבלות תנועתיות. חשוב להקפיד על המשך הטיפול הפיזיותרפי, השגחה נכונה וביקורת רופא. כך תחזרו מהר מאוד לשגרת חיים נורמלית, ללא כאבים או מגבלות תנועה.