למי מיועד הניתוח הרובוטי?

בדיוק כמו הניתוח בגישה המסורתית, הניתוח הרובוטי להחלפת ברך מיועד למטופלים שסובלים משחיקת סחוסי הברך ותהליכים ניווניים נוספים. כתוצאה מהם נוצרים כאבי ברכיים חריפים ומגבלות תנועה משמעותית, כמו קושי בהליכה או בעלייה במדרגות. הניתוח מקובל לאחר כשלון בטיפול שמרני (לא פולשני) כמו פיזיותרפיה, הפחתת משקל, פעילות גופנית ושימוש בתרופות.

מהו בדיוק הרובוט?

OMNIBotics הוא רובוט חדשני וייעודי לניתוחי ברכיים, המסייע למנתח לתכנן את הפרוצדורה בדייקנות וגם לבצע אותה בפועל בחדר הניתוחים. בעולם כבר בוצעו יותר מ-25,000 ניתוחי החלפת ברכיים בסיוע הרובוט, וכעת הגיע הבשורה הטכנולוגית המתקדמת שלו גם לישראל.

מה הבעיה בניתוחים לא-רובוטיים בגישה המסורתית?

על פי הספרות הרפואית, כחמישית (20%) מאלו שעוברים ניתוח להחלפת ברך – נותרים לא מרוצים מתוצאות הפעולה. אחת הסיבות לחוסר שביעות הרצון של חמישית מהמנותחים, נובעת מהמגבלות האנושיות של המנתח: כל שינוי זעיר בהנחת הברך החלופית, אפילו של מילימטר בודד או מעלת זווית אחת – עלול לגרום לחוסר התאמה מושלמת של הברך, כתוצאה מכך לאי נוחות למנותח. המנתח עושה ככל יכולתו לדייק – אבל הפרשים זעירים בכל זאת נוצרים, והופכים לאחר מכן משמעותיים למנותח. מהנדסי OMNIBotics פיתחו את הרובוט בדיוק לשם כך: כדי להעלות באופן משמעותי את שיעור הדיוק של הפרוצדורה, ולהביא אותה לרמה חדשה לגמרי.

כיצד הרובוט פותר את הבעיה?

הרובוט הוא ההתקן היחיד שיודע לקרוא באופן דיגיטלי רציף את המתח בין השוק לבין הירך. המתח ביניהן הוא פרמטר מרכזי שקובע את הצלחת הניתוח, ושעד כה לא הייתה למנתחים דרך לדעת אותו באופן כה מדוייק. הרובוט מראה למנתח את מצב הברך לפני הניתוח, מציע לו שורה של פרמטרים ניתוחיים, מביא אותו במדוייק לנקודות שבהן צריך לבצע את הניתוח ואף מסייע לו בחיתוך העצמות, תוך שמירה על איזון הברך וציר הברך. כתוצאה מכך מנח הפרוטזות המושתלות הופך מדוייק הרבה יותר, ונוצר איזון טוב בהרבה, בין ברך שתהיה רפויה מדי לבין ברך שתסבול מקשיון.

האם תרומת הרובוט לדיוק הוכחה במחקרים?

בהחלט כן. בכמה מחקרים שנערכו עליו נצפתה עלייה משמעותית בשביעות הרצון של המנותחים: מסדר הגודל של 80% שביעות רצון המוכר בספרות הרפואית ובקליניקה – לרמות של 96.5% באחד המחקרים, בדיווח של המטופלים על מצבם שנה לאחר הניתוח (בכחול – מנותחי הרובוט; באדום – הנתונים המוכרים בספרות. BalanceBot הוא חלק מהרובוט).

נתוני הצלחת BalanceBot