מהות ההמלצה על מדללי דם לאחר ניתוחי החלפת מפרק

ההמלצה הרפואית הגורפת והכללית בהקשר למדללי דם לאחר ניתוחים אורטופדיים להחלפת מפרק ברך או מפרק ירך היא ליטול מדללי דם במינון מותאם אישית במשך לפחות חודש לאחר הניתוח. במקרים רבים מדובר על טיפול מיוחד במדללי דם הניתן בזריקות, כדי להגביר את האפקטיביות והמיידיות של דילול הדם ולצמצם אך יותר את הסיכון לקרישי דם ולהיווצרות פקקת כלי דם. אך לא תמיד נפנה לאפיק של מדללי דם בזריקות ובהחלט ניתן לא אחת להחליף את הזריקות בכדורים סטנדרטיים, במינון המותאם למאפייני המטופל כמובן.

נתעכב לרגע ונסביר אודות תרופות לדילול דם, אשר גם נקראות באופן כללי תרופות נוגדות קרישה או נוגדות פקקת ורידים ועורקים. מדובר על קבוצה של תרופות חשובה ונפוצה מאוד ברפואה המודרנית, שמהותן הכללית היא מניעת היווצרות של קרישי דם ומצבים של פקקת, דרך "דילול" הדם וגם דרך המסה של קרישי דם קטנים לפני שאלו יוצרים תסחיף בעל פוטנציאל לפגיעה בריאותית חמורה. תרופות אלו ניתנות כאמור בזריקות או בכדורים לבליעה.

מדוע יש צורך במדללי דם / נוגדי קרישה אחרי ניתוח

ניתוחים להחלפת מפרקים הם ניתוחים אורטופדיים מורכבים, אשר עושים שימוש הן במכשור רפואי מתקדם ומשוכלל והן בטכניקות מדויקות ומתקדמות של הרופא המנתח, כאשר התוצאות של ניתוחים אלו בהחלט משנות חיים ומשפרות את איכות החיים והתפקוד של המטופלים לאחר תקופת השיקום. אך מעצם היותם ניתוחים פולשניים ומורכבים, יש בהם גם סיכונים – בהקשר לנושא שלנו כאן, סיכון להיווצרות פקקת בכלי הדם כתוצאה מקריש דם אשר  סותם את המעבר בכלי דם קטן.

פקקת פוגעת כמובן בזרימת הדם לאזור המסוים אליה כלי הדם מוביל וגורמת לנפיחויות וכאבים וגם יכולה לפגוע בתפקוד ובבריאות האיברים והרקמות באזור ובהקשר לניתוח החלפת מפרק, גם בתהליך קליטת המפרק המלאכותי והחלמת הרקמה באזור  המנותח. כמו כן פקקת הנגרמת מקריש דם מציבה את המטופל בסיכון מהותי ומוגבר להיווצרות תסחיף, שיכול להגיע לריאות ואף למוח ולהיות בעל השלכות תפקודיות משמעותיות ואף קטלניות.

נטילת מדללי דם בתקופת ההתאוששות לאחר הניתוח, מפחיתה משמעותית את הסיכון לפקקת ולהיווצרות קרישי דם, כך שהטיפול גם שומר על חיי ובריאות המטופל וגם משפר את זרימת הדם לאזור המנותח וכך ההחלמה והשיקום מהירים ואפקטיביים יותר.

חשוב לציין כי לקרישי דם יש נטייה רבה יותר להיווצר לאחר ניתוחים פולשניים, אך גם יש נטייה מוגברת להיווצרות קרישי דם ברגליים – מהסיבה הפשוטה וה"טכנית" שהרגליים נמצאות בחלקו התחתון של גוף האדם. מה שהופך את ההמלצה ליטול מדללי דם / נוגדי קרישה לאחר ניתוחי החלפת מפרק למהותית וחשובה עוד יותר.

מחקרים מסוימים הראו כי לאחר ניתוחי החלפת מפרק ירך יש יתרון לטיפול מתמשך יותר במדללי דם לעומת משך הטיפול המומלץ לאחר ניתוחי החלפת מפרק ברך. כדי ליצור סטנדרטיזציה ולצמצם אף יותר את הסיכון האמיתי והמהותי לפקקת והיווצרות קרישי דם לאחר ניתוחים אלו, ההמלצה המקובלת בישראל היא ליטול מדללי דם או נוגדי קרישה מתאימה למשך חודש אחרי השלמת הניתוח.

רוצים לשמוע עוד על האפשרויות שלכם לניתוח החלפת מפרק? צריכים לעבור ניתוח ורוצים לדעת מה תופעות הלוואי, הסיכונים והטיפולים הנוספים? צרו קשר עם מרפאת ד"ר רמי כרדוש לקבלת כל הפרטים ותיאום פגישת ייעוץ ראשונית.