אכן, השאלה האם יש טיפול תרופתי או תומך לפני שניגשים לניתוח היא שאלה נכונה וטובה, לכן הכנו עבורכם מדריך שימושי זה, מדריך שבסופו תדעו יותר על האפשרויות העומדות בפניכם או בפני אדם היקר לכם. כמובן שבכל מקרה, מומלץ לפנות למרפאה לאבחון וייעוץ רפואי מתקדם ומותאם אישית, כדי להגיע להערכה רפואית מדויקת והצעת דרכי פעולה וטיפול אפקטיביות.

לא פונים מיד להחלפת מפרק ירך או ברך

יש לנסות טיפולים שמרנים כמו:

ירידה במשקל ופעילות גופנית

ירידה במשקל בהחלט יכולה להקל על כאבי מפרקים, בעיקר כאבי ברכיים. אפילו ירידה של כמה ק"ג בודדים יכולה להוביל להפחתת מספר גבוה בהרבה של ק"ג מבחינת עומס על המפרק בכל צעד. פעילות גופנית גם מסייעת לירידה במשקל ותורמת לבריאות כוללת, אך בהקשר זה היא מחזקת את השרירים התומכים במפרק ובכך גם יכולה להתקבל הקלה בכאבים ושיפור בתנועתיות. הדרכה לפעילות גופנית ניתן לקבל על ידי הפיזיותרפיסט שיחזק את השרירים יטפל מנואלית במרפק וידריך פעילות בחדר כושר.

זריקות של חומצה היאלורונית

הזרקת חומצה היאלורונית למפרק הברך או הירך מסככת את המפרק ואמורה לסייע בשיפור בלימת הזעזועים של מפרק שחוק – בעיקר רלוונטי לברכיים. הטיפול יכול להפחית כאבים ולשפר את תנועתיות המפרק. תופעות לוואי אפשריות הן נפיחות והגברת הכאב ובמקרים נדירים יותר פיתוח תגובה אלרגית לחומר המוזרק.

תרופות או זריקות קורטיזון

במקרים התחלתיים או קלים של כאבי מפרקים, לפעמים תינתן המלצה למרוח על האזור הכאוב משחות חיצוניות המכילות חומר מאלחש כמו לידוקאין, לצד או ללא המלצה ליטול משככי כאבים ונוגדי דלקת (NSAID).

הזרקה משולשת של סטרואידים כמו דפומדרול עם לידוקאין (חומר הרדמה לטווח קצר) ומרקאין (חומר הרדמה לטווח בינוני) שוברים לעיתים את מעגל הכאב אשר נוצר כתוצאה מהשינויים השחיקתיים הדלקתים בברך. הטיפול לעיתים עוזר לטווח קצר בינוני או ארוך. הוא גם מהווה מבחן לכך שמקורו של הכאב הוא הברך ולא סיבות אחרות.

טיפולים חדשניים וניסיוניים

שני טיפולים חדשניים שמיושמים כיום במרכזים רפואיים מסוימים בעולם ואשר נמצאים במחקר לגבי יעילות ובטיחות כוללים למשל:

  • פלסמה עשירה בטסיות דם (PRP): טיפול הכולל הזרקות של פלסמה עשירה בטסיות דם אשר מופקת מדם המטופל עצמו, כאשר הרציונל הטיפולי הוא שבפלזמה קיים עושר של גורמי גדילה שיכולים לנטרל את הגורמים הדלקתים הגורמים להרס הסחוס והכאב.
  • זריקות "תאי גזע": גישה חדשנית שעשויה להיות משמעותית ופורצת דרך בעתיד. הטיפול כולל איסוף רקמות/תאים מאזור מסוים בגוף המטופל (למשל מח עצם) והשתלה באזור המפרק השחוק והפגוע – מתוך כוונה לגרום להתחדשות תקינה ובריאה של תאים, כולל בניה מחדש של סחוס שחוק ואפילו עצם. המונח "תאי גזע" אינו לגמרי מדויק רפואית אך הוא המונח המוכר והנפוץ בתקשורת לתיאור טיפולים מסוג זה. כיום, טיפולים אלו ניסיוניים ברובם ואלו שכן קיימים מבוצעים באופן פרטי בלבד, בחו"ל והם יקרים מאוד והתוצאות עדיין לא ברורות מספיק.

לסיכום:

יש אלטרנטיבות ואפשרויות לפני שבוחרים לעבור ניתוח החלפת מפרק, אך כפי שהוסבר כאן, כיום לא כל האפשרויות האלו מספקות מענה מספק ומלא לעומת ניתוח. אם הנזק המבני למפרק רב מדי והפגיעה התפקודית קשה מאוד, ניתוח יכול לשפר מהותית את הכאבים ואת התפקוד שלכם לאחר תקופת החלמה לא ארוכה.