מפרק הברך הוא הגדול במפרקי הגוף. העצמות מופרדות זו מזו על ידי סחוס – שכבה דקה וחלקה המגנה עליהן מפני חיכוך ושחיקה. המיניסקוס בולם את זעזועי הברך, ורקמה המפרישת נוזלים שומניים (סינוביה) מונעת גם היא את חיכוך העצמות. בברך המתפקדת באופן בריא כל המרכיבים פועלים בהרמוניה, אבל כאשר אחד מהם נשחק, עלול להתחיל תהליך דלקתי הגורם לנזק שחיקתי בסחוס, בעצם התת סחוסית, ברקמה הסינוביאלית, בקופסית וברצועות הברך.

כאשר מתעוררים כאבים בברכיים אשר אינם חולפים ואף מתגברים מומלץ לפנות לרופא המשפחה שיפנה אתכם לצילום ובדיקת דם, וימליץ על טיפול ראשוני של נוגדי כאב ודלקת בצורה מבוקרת ומוגבלת. במידת הצורך, יפנה אתכם רופא המשפחה לטיפול פיזיותרפי, ובמקביל לבדיקה מקיפה אצל אורתופד מומחה.

בשלב ראשון, סביר להניח שהאורתופד ימליץ על המשך הטיפול השמרני והפיזיותרפי. במקרים שבהם לא תהיה תגובה לטיפולים האלו, יהיה מקום לשקול ניתוח להחלפת מפרק הברך הפגוע בשתל מלאכותי, העשוי ממתכת ופוליאתילן במבנה המחקה את תנועת הברך המקורית. לא מעט אנשים חוששים מניתוח להחלפת ברך וינסו כל דרך וטיפול אפשריים על מנת להקל על הכאבים. אולם במידה ואיכות החיים נפגעת, יש בהחלט מקום לשקול טיפול ניתוחי.

ניתוח החלפת ברך עורך כ-45 דקות וכולל את הסרת משטחי הסחוס הפגומים, הרכבת שתל דמה ובדיקת תפקודו, הרכבת שתל קבוע וסגירת הפצע.
דוגמה ופירוט למהלך ניתוח החלפת ברך תוכלו לראות בסרטון האנימציה הבא:

החלפת ברך – לאחר הניתוח

לאחר הניתוח והיציאה מחדר ההתאוששות תחושו כאב באזור הניתוח. אל דאגה, זה טבעי וחלק מתהליך ההחלמה.

את הלילה הראשון במחלקה תעברו בעזרת משככי כאבים, וכבר ביום למחרת אחות בית החולים תסייע לכם בירידה מהמיטה, ישיבה על כיסא והליכה מדודה בעזרת הליכון. חשוב לנסות את ההליכה כבר ביום הראשון שלאחר הניתוח.

לאחר יומיים-שלושה תשתחררו הביתה. בעזרת ההליכון, לאט לאט מדי יום תשפרו את יכולת התנועה שלכם. חשוב מאוד בזמן הישיבה על כיסא להניע את כף הרגל והקרסול כדי לשפר את זרימת הדם. בסך הכל, תזדקקו לתמיכה בהליכה שבועות בודדים לאחר הניתוח.

כבר בבית החולים תקבלו טיפול והדרכה מפיזיותרפיסט לחיזוק השרירים והגדלת טווחי התנועה. לאחר השחרור מבית החולים יגיע הפיזיותרפיסט לביקורים ביתיים להמשך תרגול. חשוב לשמוע להוראותיו ולבצע את התרגול על בסיס יומיומי, לשיפור יכולת התנועה. בנוסף, חשוב ביותר לשמור על פעילות גופנית סדירה בהתאם ליכולתכם ולהמלצת האורתופד.

כשלושה שבועות לאחר הניתוח תוזמנו לביקורת אצל הרופא המנתח והדרכה להמשך טיפול והשגחה.

ניתח החלפת ברך – תופעות נפוצות

אחת התופעות הנפוצות לאחר ניתוח החלפת ברך היא ירידה משמעותית בתיאבון. נסו לחזור לאכילה סדירה בהדרגה ולשמרו על תזונה מאוזנת, בריאה ועשירה. כך תחזקו מהר יותר את השרירים ותזרזו את תהליך ההחלמה.

בימים שלאחר הניתוח אתם עשויים לחוש כאבים בלילה, הצטיידו במשככי כאבים לשנת לילה טובה יותר.

לעתים תקופת ההחלמה עלולה להיות ארוכה יותר, בעיקר במקרים שבהם יש צורך להחליף את שתי הברכיים. גם אם תקופה ההחלמה מתעכבת – אל חשש, אחוזי ההצלחה בניתוחים כאלה הינם גבוהים במיוחד. עם מפרק ברך חדש תוכלו לחזור לתפקוד תנועתי תקין וללא כאבים לאורך שנים רבות.